Lähetyksen kesäpäivät 16.-18.6.2017 Raahessa #Syvemmälle

16.-18.6.2017 Kylväjän ja Raahen seurakunnan yhdessä järjestämät Lähetyksen kesäpäivät Raahessa.

Täältä löytyvät edellistenkin kesäpäivien postaukset.

Ohjelma



Perjantai 16.6.2017 

1516.30 Urheilutapahtuma, hyväntekeväisyysjalkapallo-ottelu Mongolian työn hyväksi, Raahen seurakunta vs. FLOM-Sports Club 

1519.30  Lähetysmaailma ja –kahvila auki, seurakuntakoti 

1618 Päivällinen, seurakuntakoti 

1718.30 Syvemmälle rukoukseen,  kuulumisia työalueilta ja yhteistä rukousta, Saila Salonsaari,  Leena ja Jari Honkakari,  Pentti Marttila,  kolehti työhön kiinankielisessä maailmassa, kirkko 

19.30 Suomalainen messu, saarna Leevi Reinaru, liturgi Petri Tervo, Lauluyhtye Sointu, kolehti juutalaistyöhön, kirkko 

21.00 Jumalan syvähoidossa,  Marjaana Kotilainen, Mirkka Paajanen, Marjaana Kojo-Eskola,  mahdollisuus sielunhoitoon ja esirukoukseen, Kimmo Heinilä ja Tapio Pokka, kirkko 

21.30 GospelCafe, musiikkivieraana Mirkka Paajanen, houseband, Jarmo Karppinen, spottipuheenvuoroissa Sini Paajanen ja Heta Rantanen kertovat Bangladeshin matkasta, kahvia ja teetä,  hyvää syötävää ja mukavaa seuraa, helluntaiseurakunta  

Lauantai 17.6.2017 
8–8.45 Aamurukous, kuulumisia ja rukousta idän työalueilta, Kylväjän rukoustiimi ja raahelaiset, Joel Norrvik, kirkko 

910 Syvemmälle syntiin, raamattuopetus, Jukka Norvanto,  kolehti raamattutyölle, kirkko 

1019 Lähetysmaailma ja -kahvila auki, seurakuntakoti 

10.3012 Kanavat  
1. Missio Vanhassa testamentissa, Raamattua opettamassa Mika Pouke, kirkko 
2. Viidesläisyys, herätys ja  lähetys, Teemu Kakkuri, helluntaiseurakunta 
3. Usko puhdistui – miten kävi juutalaisten juurien? Sanna Erelä, Hanna Räsänen, koulun juhlasali 
4. Juurillaan kasvava Kylväjä - mihin suuntaan?, Pekka Mäkipää, koulun alakerta luokka 1 
5. Jeesus vastassa – kohtaamisia muslimien kanssa, Liisa Kingma, Mikko Puhalainen, koulun alakerta luokka 2 
6. Lähetä joku muu!, Ella ja Janne Henriksson, Pentti Marttila,  koulun alakerta luokka 3 
7. Seurakuntaa perustamassa Kaukasiassa, Kaukasian lähettejä, koulun yläkerta luokka 1 
8. Työ kiinankielisessä maailmassa, teologinen kouluttaja Itä-Aasian yliopistoissa, Itä-Aasian lähetit, Janne Sironen, koulun yläkerta luokka 2 
9. Kirkko nousee idässä, Arja Halttunen,  Joel Norrvik,  Tapio Pokka,  koulun yläkerta luokka 3 
10. Bangladeshin monet kasvot, Aili Maria Manninen, Sini Paajanen, Heta Rantanen 

1217 Ruokailu, seurakuntakoti 

914 Härkätorilla tapahtuu

13.3014.15 Lähetys, Luther ja luterilaisuus – Matti Laurila ja Pekka Mäkipää keskustelevat, kirkko 

14.1515 Seurakunnan edustajien tapaaminen, Hanna Lindberg, Matti Laurila, kirkko 

14.0015.00 Perheiden lähetysjuhla, Sofian Talo, kolehti Bangladeshin työlle, helluntaiseurakunta 

15.3016.30 Syvemmälle armoon, raamattuopetus, Harri Joensuu, kolehti kirkon rakentamiseen Burjatiassa, kirkko  

1718.30 Kanavat  
1.    Evankeliumia Lähi-Itään, Pirkko ja Elias Said, Saara ja Heikki Kalliopuska, kirkko 
2.   Vainot hiipivät, Raamattua opettamassa Jukka Norvanto, helluntaiseurakunta 
3.   Työ maallistuneessa yhteiskunnassa, Leevi Reinaru, koulun juhlasali 
4.   Työ Afrikassa, Daniel Tegene, lähettipariskunta, Mikko Puhalainen,  koulun alakerta luokka 1 
5.   Jatkuuko työ Etu-Aasiassa?, Pekka Mäkipää, koulun alakerta luokka 2 
6.   Työtä Mongoliassa, Ella ja Janne Henriksson, Mika Laiho, koulun alakerta luokka 3 
7.   Lähetätkö minut yksin?, Hanna Lindberg, Sanna Erelä,  koulun yläkerta luokka 1 
8.   Kielityön kanava, kielityöntekijä Kaukasiasta, Wycliffen edustaja, koulun yläkerta luokka 2 
9.   Itämaisen uskonnollisuuden kohtaaminen, Jüri Perendi, Tapio Pokka, koulu yläkerta luokka 3 
10. Oma paikka – tapaaminen Kylväjän verkostossa palveleville ja omaa paikkaa etsiville, Hanna Räsänen, Outi Rajala, koulun ruokala 
 

1920.30 Syvemmälle lähetyselämään, iltajuhla, kentälle palaavien siunaaminen, Ella ja Janne Henriksson, Pentti Marttila, Satu Poikonen, Saara ja Heikki Kalliopuska, Henri Oksanen,  kolehti Mongolian työlle, kirkko 

21 Juuri nyt! Jukka Leppilampi, Hanna Räsänen ja Taivasten valtakunnan salaisuus, mahdollisuus sielunhoitoon ja esirukoukseen, Kimmo Heinilä ja Tapio Pokka, kirkko 

21.30 GospelCafe, musiikissa Jukka Leppilampi ja Joel Reinaru band Virosta, PKinter 2017 tuo terveiset Ateenan pakolaiskeskukselta, kahvia ja teetä, hyvää syötävää ja mukavaa seuraa, helluntaiseurakunta  

Sunnuntai 18.6.2017 

89 Aamurukous, Kylväjän rukoustiimi ja raahelaiset, kirkko 

910, 12–16 Lähetysmaailma ja –kahvila auki, seurakuntakoti 

10 Messu Raahen kirkossa, lähetystyöntekijäksi siunaaminen, Tuomo Matala, Pekka Mäkipää, juhlakuoro, kolehti Kaukasian työlle 

1214 Lounas, seurakuntakoti 

13.30 Syvemmälle uuteen elämään, raamattuopetus, Elias Said, kirkko 

14.30 Päätösjuhla,  Kaukasian lähetti,  Marja Liedenpohja, Tuomo Matala, Paula Mäkipää, Hanna Lindberg, Petri Tervo, kolehti työhön Japanissa ja Etiopiassa, kirkko 

15.30 Lähtökahvit, seurakuntakoti


Ohjelma täydentyy lähempänä kesäpäiviä. Muutoksiakin voi vielä tulla.